Štýlovo vo vidieckom štýle
10.10.2023 14:30:00 1452
Vidiecky štýl bývania má množstvo podôb, odráža spôsob života bežných ľudí v minulosti. Interiér vášho bytu či domu si môžete zariadiť v štýle anglického vidieka, francúzskeho Provensálska, škandinávskeho minimalizmu a čistoty, slovenského bývania kedysi, Stredozemia či mnohých iných. Vidiecke štýly majú však jedného spoločného menovateľa – nábytok spoločne s doplnkami sú funkčné, nielen pekné.
Vidiecky štýl nepatrí len na chaty a do starších domov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľkej obľube sa teší aj v nových moderných domácnostiach.
Funkčnosť je na prvom mieste
Pri zariaďovaní interiéru sa dbá na to, aby všetky kúsky nábytku spĺňali hlavne funkčnú stránku. Rozmiestnenie jednotlivých kúskov musí byť premyslené, každá vec má svoje miesto, funkciu, prináša osoh a je prakticky využiteľná.
Biela univerzálna skrinka vo vidieckom štýle sa hodí do kúpeľne, chodby, obývačky, detskej izby i spálne. Vďaka nej si môžete prehľadne zorganizovať všetko potrebné.
Nasleduje útulnosť, jednoduchosť a veľa dreva
Drevo ako materiál minulosti má pri vidieckom štýle naozaj veľké zastúpenie. Atmosféru vidieka vie vykúzliť predovšetkým drevený nábytok, ktorý pôsobí príjemne, teplo a útulne.
Truhlica z akáciového dreva (85 × 44 × 48 cm) prináša do interiéru prirodzenosť, vôňu i farby prírody.
Jednoduchosť býva často doplnená (v malej miere) i vzormi a ornamentmi, ktoré dokážu ozvláštniť interiér a dodať mu nádych elegancie. Vzory a ornamenty môžete zakomponovať do interiéru prostredníctvom textílií (obliečky na vankúše, závesy, koberce...), svietidiel či rôznych dekoračných predmetov.
Útulnosť a príjemná domácka atmosféra patria medzi základné vlastností vidieckeho štýlu. (Zdroj: Unsplash)
Elegancia odetá do bielej
Prvenstvo spomedzi všetkých vidieckych štýlov používaných u nás na Slovensku patrí nepochybne dvojici škandinávsky a provensálsky štýl. Je pre nich charakteristické využitie bielej farby vo veľkej miere. Jej použitie je zrejmé – biela je farba jednoduchosti, čistoty a elegancie.
V miestnosti dominuje biela farba, ktorá opticky zväčšuje priestor. (Zdroj: Unsplash)
Priestor sa vďaka použitiu bielej farby stáva vzdušný, zdá sa byť priestrannejší a pôsobí čisto. Aj preto sa stali provensálsky a škandinávsky štýl v našich končinách tak obľúbené.
Svetlé farby ako biela a béžová rozjasňujú priestor. Táto závesná hojdačka do bytu i do exteriéru vám učaruje svojím makramé viazaním a boho dizajnom. K dispozícii aj v antracitovej farbe.
Škandinávsky a provensálsky štýl sú favoriti
Škandinávsky štýl pracuje s minimalistickými tvarmi, tlmenými farebnosťami a nedá sa mu odoprieť cit pre detail. Využíva vo veľkom prírodné farby i materiály (drevo, koža, ľan, keramika...). Nábytok je funkčný a praktický. Priestor zariadený v tomto štýle pôsobí veľmi čisto, príjemne a harmonicky.
Nadčasovosť zo severu prináša kombináciu jednoduchosti a vzorov. Vo veľkej miere sa využívajú aj rastliny – miestnosť vďaka nim pôsobí príjemne a útulne. (Zdroj: Unsplash)
Provensálsky štýl je pestrejší – je farebnejší, má rád tlmenú fialovú, bielu i béžovú, nábytok má veľakrát ozdobné prvky, využíva sa viac doplnkov a dekorácií. To všetko v znamení francúzskej romantiky a jemnosti.
Nechajte sa unášať krásou francúzskeho vidieka. Čipky a florálne motívy prinášajú do interiéru jemnosť a romantiku. (Zdroj: Pixabay)
5 tipov, ako na vidiecky štýl u vás doma
1. Nájdite si „ten svoj" štýl, skúšajte
Váš byt či dom nemusí vyzerať ako z katalógu. Priestor, v ktorom žijete, odráža vašu osobnosť a charakter vašej rodiny. Nechajte svoj podpis aj v interiéri – obklopte sa tým, čo vám prináša radosť, nebojte sa hrať s farbami a materiálmi. Ak máte radi eleganciu, pridajte viac elegancie, ak jednoduchosť, strohé tvary a teplé farby, choďte touto cestou.
Každý domov môže mať svoj solitér – špeciálny kúsok, ktorý upúta pozornosť, dodá interiéru originalitu a bude vám robiť radosť, lebo je odrazom vás. (Zdroj: Unsplash)
2. Moderné kombinujte so staršími kúskami
V súčasnosti je veľmi obľúbené kombinovať staršie kúsky s novými, modernými. Inšpirujte sa, internet je studnica nápadov. Ako sme už písali vyššie, nemusíte samozrejme ostávať len v jednom štýle – strohý škandinávsky štýl môžete oživiť väčšou farebnosťou, provensálsky štýl doplníte jednoduchým škandinávskym nábytkom, je to len na vás.
V dnešnej dobe sa často jednotlivé štýly kombinujú, experimentuje sa s materiálmi a vzormi, používajú sa nové i staršie kúsky zároveň. (Zdroj: Unsplash)
3. Vystavujte i schovávajte
Niektoré veci si zaslúžia byť dennodenne na očiach, iné môžu pokojne ostať v skrinkách, komodách či truhliciach. Spravte si stratégiu a vymyslite každej veci svoje miesto – priestor sa vám bude lepšie upratovať. Keď je v priestore priveľa zbytočností, môže na nás pôsobiť rušivo a preplnene.
Truhlica s plochou na sedenie Henry vám ponúka veľký priestor na uschovanie rôznych vecí. Hodí sa do predsiene, spálne i obývačky.
Ak chcete svoj priestor „vyčistiť", skúste napr. zredukovať množstvo vecí, ktoré sú na očiach. Vystavené nechajte veci, ktoré vám spríjemňujú deň, zlepšujú náladu. Aj tu však platí (dokonca aj pri provensálskom štýle, ktorý má rád viac doplnkov), že všetko s mierou. Keď trochu uberiete, bude sa vám v priestore lepšie dýchať a jednoduchšie ho udržíte v čistote.
Istú dávku jednoduchosti a minimalizmu ocení každý interiér. (Zdroj: Unsplash)
Napríklad obývačka je plná rôznych vecí, ktoré chceme mať po ruke (časopisy, perá, knižky, krížovky, sviečky, krém na ruky...). Neznamená to však, že musia byť na stole, pod stolíkom alebo rozložené po celej izbe a na očiach. Zozbierajte ich z celej miestnosti (budete prekvapení, koľko ich je) a spravte im svoje miesto – napr. v truhlici, menšej komode či v zásuvke stola.
Truhlica môže slúžiť aj ako konferenčný stolík s obrovským úložným priestorom – zmestíte doň všetky veci, ktoré sa stále niekde povaľujú. (Zdroj: Unsplash)
---> NÁŠ TIP: Drevená truhlica Jersey so sklápateľným vrchnákom – zaťaženie až do 100 kg
Truhlica na vaše poklady – je obľúbeným interiérovým kúskom práve vďaka svojej funkčnosti.
Truhlica je ideálny kus nábytku do bytu či domu – je to 2 v 1, poslúži vám vrchná časť (na sedenie/odkladanie) aj vnútorný úložný priestor. Mnohí si ju pre jej praktické využitie obľúbili a využívajú ju:
- v spálni na posteľnú bielizeň, vankúše a prikrývky (ako bielizník či perinák)
- v obývačke na knihy, časopisy, vankúše, deky alebo čokoľvek, čo má byť po ruke
- v predsieni na vysoké topánky, gumáky, batohy, čapice, šály a ďalšie veci, ktoré potrebujeme niekde uložiť pri príchode domov alebo odchode von
Vrchnú časť truhlice môžete využiť:
- ako priestor na sedenie – jedálenská lavica, lavica na obúvanie v predsieni, spálňová lavica na konci postele určená na sedenie pri obliekaní...
- ako odkladací priestor – napr. ako stolík ku gauču na odloženie nápoja
---> NÁŠ TIP: Komoda Jersey biela v rovnakom dizajne
Komoda Jersey vo vidieckom štýle – truhlicu i komodu môžete umiestniť spoločne do jednej miestnosti, ale i do dvoch rôznych – priestor sa tak stane nápadito prepojený.
4. Starožitníctvo, bazár a blší trh
Kde inde nájsť originálne kúsky, ktoré si už čo to zažili a nestoja veľa? Ak máte radi vidiecky štýl a staré veci pre vás nie sú len „rárohy", vyberte sa do najbližších bazárov a obchodíkov so starožitnosťami. Možno budete sami prekvapení, koľko krásnych vecí tu na vás čaká. Niektoré stačí oprášiť, vyčistiť a môžu ísť hneď na poličku, iné potrebujú kúsok starostlivosti a kreativity – môže vám však vzniknúť celkom nový a unikátny kúsok, ktorý sa nenájde v žiadnej inej domácnosti.
Starý nábytok stačí niekedy prebrúsiť a natrieť farbou, ktorá ho razom premení na nový a jedinečný kúsok. (Zdroj: Unsplash)
5. Prineste do svojho domova nový vietor
Pretrieďte staré veci a oživte svoj domov novými kúskami – niekedy stačí len preobliecť vankúše na gauči, dokúpiť rastliny v pekných kvetináčoch či zbaviť sa nepotrebností a odľahčiť tak sebe i miestnosti. Izba zrazu vyzerá úplne inak, cítite sa v nej lepšie a akosi sviežo. Riešenie je rýchle, jednoduché, nestojí veľa a prinesie veľa muziky. Tak smelo do toho!
Krása spočíva v detailoch – niekedy netreba veľa. Skúste vymeniť kvetináče alebo si dokúpte živé rastliny, tie interiér vždy zútulnia. (Zdroj: Pixabay)