5 tipov, ako vybrať trezor
28.2.2023 13:07:07 1194
Pripravili sme si pre vás stručný návod, ako si vybrať správny trezor – či už pre súkromné alebo firemné účely. Pozrieme sa na to, podľa čoho trezor vyberať, aké sú druhy trezorov a v čom sa jednotlivé druhy líšia. Poďme na to!
Obr. 1: Pri výbere trezoru je dôležité zohľadniť nielen objektívne kritériá, ale aj osobné preferencie a potreby užívateľa.
Ako vybrať správny trezor?
Potrebujete trezor na dokumenty, cenné papiere či doklady? Objemnejší trezor na väčšie množstvo hotovosti? Alebo trezor na zbraň? Hľadáte malý trezor na domáce použitie a na úschovu cestovných pasov, šperkov a menšej hotovosti? Alebo potrebujete trezor na uloženie denných tržieb vo vašej prevádzke? Pozrime sa, čo všetko si všímať pri kúpe trezoru a podľa čoho si vybrať ten správny.
Obr. 2: Trezor môžete využiť doma, v kancelárii i v prevádzke. Pomôže vám uschovať a ochrániť cennosti – od rôznych dokumentov a spisov, cez cenné predmety ako šperky, fotoaparáty či zbrane až po hotovosť, platobné karty či doklady.
1. Druh trezoru – účel použitia trezoru
Trezor vyberajte predovšetkým podľa účelu, na ktorý ho budete využívať. Zamyslite sa teda v prvom rade, na čo má váš budúci trezor slúžiť a aké predmety má chrániť. Pozrime sa na základné a najčastejšie využívané trezory menších rozmerov:
Domáci trezor
Obľúbený a veľmi často využívaný typ trezoru je trezor pre domáce použitie. Domáci trezor má väčšinou menšie rozmery a používa sa hlavne na bezpečné uloženie rôznych dokladov, cenných papierov, rodinných pokladov, šperkov, umeleckých predmetov, cenných zbierok či hotovosti. Taktiež ho môžete využiť ako bezpečné miesto pre vaše lieky.
Obr. 3: Malý a spratný nábytkový trezor Safety s elektronickým zámkom a rozmermi 31 × 20 × 20 cm je ideálny na úschovu drobných cenností
Trezor do kancelárie
Kancelárske trezory si nájdu svoje uplatnenie v mnohých firmách. Či už na úschovu hotovosti, rôznych dokumentov a spisov alebo ďalších cenných predmetov.
Obr. 4: Nábytkový trezor Security s elektronickým zámkom a rozmermi 35 × 40 × 40 cm sa skvelo hodí na použitie v kanceláriách
Trezor na zbraň
Bezpečnú úschovu zbrane vám zabezpečí zbraňový trezor. Tieto trezory musia poskytovať vysokú mieru ochrany, ponúkajú sa v rôznych veľkostiach.
Bezpečnostná schránka
Je to sejf malých rozmerov, ktorý slúži na domáce použitie. Využíva sa na uzamknutie malých drobností. Býva lacná, čomu odpovedá aj miera zabezpečenia. Často má podobu knihy či malej krabičky.
→ Do e-shopu: Aktuálna ponuka našich trezorov
2. Správna veľkosť trezoru
Veľkosť trezoru predurčuje možnosti jeho využitia v budúcnosti – jeho objem je jednoducho daný, nedá sa postupom času meniť. Preto ak potrebujete trezor výlučne na ukladanie drobných cenností, postačí vám trezor menších rozmerov. Ak sa však bude trezor postupne napĺňať alebo potrebujete uschovať väčšie objemy, voľte veľkosť, ktorá vám výhľadovo bude stačiť. Pri trezoroch platí pravidlo: kúpte si o kúsok väčší model, ako máte v pláne. Samozrejme, ak vám to dovolia vaše priestorové možnosti.
→ TIP: Okrem vonkajších rozmerov sú pre vás dôležité aj vnútorné rozmery. Práve tie vám určujú, koľko vecí do trezoru reálne zmestíte, prípadne aj to, ako budú v trezore orientované.
3. Typ uzamykania trezoru
Trezory môžu mať rôzne druhy uzamykania. V súčasnosti sa najviac využívajú tieto 3 typy: zámok na kľúč, elektronický zámok či mechanický zámok. Spôsob uzamykania si pred kúpou trezoru dobre zvážte.
Zámok na kľúč
Tento spôsob je najjednoduchší a najlacnejší, zároveň aj najmenej bezpečný. Kľúč vám jednoducho môže niekto ukradnúť a dostať sa tak k vašim cennostiam. Taktiež strata kľúča môže predstavovať problém.
Mechanický číselný zámok
Kto vie číselnú kombináciu, ten má prístup k trezoru. Mechanický číselný zámok môže mať aj podobu otočného číselníka, ktorý funguje na základe kombinácie správne zadaných čísel.
Elektronický číselný zámok
Trezor s elektronickým zámkom predstavuje najčastejšiu voľbu. V prípade, že zabudnete svoj kód, máte k dispozícii kľúče pre núdzové otváranie. Nezabudnite však kľúčom vytvoriť vhodné tajné miesto.
4. Miesto pre umiestnenie trezoru
Keď už poznáte účel použitia vášho trezoru, jeho veľkosť i druh uzamykania, zamyslite sa nad jeho vhodným umiestnením. Môžete zvoliť buď nábytkový trezor alebo zamurovaný trezor.
Nábytkový trezor môže byť voľne stojaci, ale i upevnený k stene či podlahe. Zamurovanie trezora do steny (napr. za obraz) či do podlahy (napr. pod koberec) a vytvorenie takéhoto tajného miesta je určite zložitejšie ako jeho umiestnenie do nábytku. Na druhej strane však môže poskytnúť vyšší level bezpečnosti. Pri rozhodovaní o umiestnení trezora bude teda dôležité, aké predmety chcete ochrániť, aké sú vaše priestorové možnosti či ako často potrebujete trezor otvárať.
Obr. 5: Ak chcete do trezoru umiestniť veci, ku ktorým by sa nemali dostať napríklad vaše deti (lieky, elektronika…), môžete využiť aj voľne stojaci trezor. Ak však chcete svoje cennosti ochrániť pred zlodejmi, určite voľte „neviditeľný“ variant – teda umiestnený v nábytku a prichytený k stene či podlahe.
5. Cena trezoru
Posledný, ale nemenej dôležitý parameter, je výška počiatočnej investície. Ceny menších trezorov sa môžu líšiť v závislosti od ich veľkosti, materiálu, typu zámku a úrovne bezpečnosti. Napríklad menší trezor s kódovým zámkom môže stáť približne od 40 do 100 eur. Ak by ste však mali záujem o trezor s vyššou úrovňou bezpečnosti, môžete sa stretnúť s cenami až okolo 400 eur a vyššie.